INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Agnieszka      Взятие Киева в 1169 году. Миниатюра из Радзивилловской летописи, XV век, Библиотека Академии наук, Санкт-Петербург
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Agnieszka, córka Bolesława Krzywoustego (1137–po 1182), ur. 1137. W 4-ym roku życia (1141) zaręczona »cuidam filio regis Ruzzie« (Ortlieb). Antagonizm między Władysławem II i młodszymi Bolesławicami, Bolesławem (IV) i Mieszkiem (III), po których stronie stanęła matka-wdowa, Salomea, zmusił tę ostatnią do szukania sprzymierzeńców na Rusi. Ruś była również podzielona na dwa obozy, Olgowiczów i Monomachowiczów, rywalizujące o tron kijowski. Władysław II sprzymierzył się z ks. kijowskim, Wszewołodem Olgowiczem, i uzyskał rękę jego córki, Zwenisławy, dla swego syna, Bolesława Wysokiego (1142), młodsi Bolesławice z Monomachowiczami, i Bolesław (IV) zaślubił Wierzchusławę, córkę Wszewołoda Mścisławicza (1141). Wśród Monomachowiczów więc należy szukać narzeczonego A-ki. Balzer zbytnio skomplikował sprawę, twierdząc, że ojciec narzeczonego, »rex Ruzzie«, musiał był księciem kijowskim. To przywiodło go do nieprawdopodobnych przypuszczeń, że Salomea szukała pomocy u Wszewołoda Olgowicza i że zaręczyła A. z którymś z jego synów, chociaż starszy z nich, Świętosław, był wówczas już dorosły i wkrótce (1143) ożenił się z księżniczką połocką, a młodszy, Jarosław, liczył ledwie rok życia. Przecież sam Ortlieb królem »Ruzzie« nazywa także ks. przemyskiego, Wołodara (Mon. Pol. II, 3), który nigdy nie był księciem kijowskim. Stąd najprostszy wniosek, że narzeczonym A. był jej późniejszy mąż, Mścisław Izjasławicz, brat stryjeczny Wierzchusławy. Liczył on w r. 1141 6–8 lat, gdyż już 10 lat później osadził go ojciec jako księcia w Perejasławiu, i, zdaje się, wtedy (1151) odbyły się jego zaślubiny z A. Następnie A. zasiadała wraz z mężem na tronie wołyńskim (1155–67) i kijowskim (1167–69). Mścisław umarł w sierpniu 1170; rok śmierci A. nie jest znany, prawdopodobnie w czasie wyprawy Kazimierza II na Brześć (1182) była jeszcze przy życiu. Z małżeństwa pochodziło 3 synów; najstarszym był Roman, późniejszy ks. wołyńsko-halicki.

 

Kron. Ortlieba (Mon. Pol. II); Latop. Hipacki, Połn. Sobr. Russ. Lietopisiej II; Balzer O., Genealogja Piastów, Kr. 1895, 180–3; Hruszewśkyj M., Istorija, II2 138–98; Baumgarten, Généalogies, tab. V. 36.

M. Korduba

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.